Jaka jest najlepsza karma dla psa z cukrzycą? (ranking)

pies-leżący-na-podłodze

Psy to najwierniejsi towarzysze naszego życia, którzy potrafią oddać całą głębie swojej miłości. Każdy właściciel przecież zna urok psiego przywitania po wyczerpującym dniu w pracy. Każdy z nas chciałby, by pupil cieszył się przy nas jak najlepszym komfortem życia możliwie jak najdłużej. Zdarza się jednak, że nasi czworonożni kompanii chorują, co staje się ogromnym zmartwieniem i niejednokrotnie skutkuje częstymi wizytami w weterynaryjnych lecznicach. Po licznych badaniach i konsultacjach możemy usłyszeć, iż nasz pupil boryka się z cukrzycą. Co w takiej sytuacji powinien zrobić odpowiedzialny właściciel?

Cukrzyca u psa – o czym musisz pamiętać?

Byśmy jak najlepiej pomóc mogli naszym psom w chorobie, najpierw należy zrozumieć, jaka jest jej istota. Diagnoza cukrzycy to jedna z najpowszechniejszych niestety chorób endokrynologicznych, na które zapadają nasi pupile. Sprawia ona, że zaburzony zostaje metabolizm węglowodanów, tłuszczów, białek i błonnika w organizmie naszego czworonoga. Organizm psa nie produkuje w wyniku choroby wystarczającej ilości insuliny lub insulina w jego ciele nie działa prawidłowo na komórki, z którymi ma do czynienia. Efektem tych nieprawidłowości jest stan przewlekłego podwyższenia poziomu cukru lub inaczej glukozy we krwi. Choć winą, za wystąpienie cukrzycy najczęściej obarczana jest kwestia genetyki, należy zdawać sobie sprawę, że za wybuch choroby winę ponoszą również zakażenia wirusowe, bakteryjne lub zapalenia trzustki na które zwierzę jest narażone.

Z wystąpieniem cukrzycy najczęściej borykają się psy między swoim 7 a 11 rokiem życia – czyli u dorosłych psów, przy czym częściej pojawia się ona u suk, z uwagi na skutki uboczne po przyjmowaniu leków m.in. tych antykoncepcyjnych lub obecne wahania hormonalne u tych niesterylizowanych. Chorobami współtowarzyszącymi mogą zaś być niedoczynność lub nadczynność pracy kory nadnerczy. Rasy psów szczególnie narażone na rozwój choroby cukrzycowej to:

 • pudle,
 • jamniki,
 • yorkshire terriery,
 • sznaucery miniaturowe,
 • samojedy.

Objawy cukrzycy u psa – na co zwrócić uwagę?

Mając świadomość, z czego wynika choroba i co za nią odpowiada należy przyjrzeć się kwestii objawów, które powinny zwrócić uwagę właściciela – zarówno u psa już zdiagnozowanego jak i tego, który do tej pory uchodził za zdrowego. Niepokojące objawy, z którymi można się zetknąć to:

 • występowanie wzmożonego pragnienia,
 • częstsze niż dotychczas oddawanie moczu,
 • zwiększone łaknienie przy jednoczesnej utracie wagi,
 • dobiegający z pyszczka pupila owocowy zapach,
 • pojawiające się dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
 • boleści okolic brzucha,
 • zdecydowane pogorszenie kondycji sierści i skóry psa.

Zaobserwowanie u swojego czworonoga powyższych objawów powinno natychmiastowo skierować nasze kroki do gabinetu weterynaryjnego. Podczas wizyty możemy spodziewać się zlecenia wielu badań w celu wykluczenia innych schorzeń oraz wykonania pomiaru cukru urządzeniem, jakim jest glukometr – umożliwi to jasne sprecyzowanie, czy u psa dochodzi do zachwiań poziomu cukru.

Jako odpowiedzialni właściciele możemy bać się wyników badań oraz diagnozy – warto jednak mieć jasny ogląd na stan zdrowotny swojego psiego przyjaciela, bowiem da nam to odpowiedź na to, jak najlepiej zadbać o jego potrzeby oraz sprawić, by choroba nie powodowała jego cierpienia.

Czym karmić psa z cukrzycą?

Cukrzyca nie może być chorobą pozostawioną samą sobie, ponieważ stały niedobór insuliny w organizmie psa może prowadzić do narastającego stężenia poziomu glukozy we krwi, co określa się mianem hipoglikemii. Stan ten u czworonoga prowadzić może do wystąpienia nieodwracalnych zmian w jego układzie nerwowym i naczyniowym oraz kluczowych dla poprawnego funkcjonowania narządach wewnętrznych. Niekontrolowany rozwój choroby może prowadzić do głębokiej niepełnosprawności lub skutkować śmiercią. Jak najwcześniejsze postawienie diagnozy jest kwestią kluczową w określeniu rokowań psa cukrzyka. 

Lekarz zbadał już naszego czworonożnego przyjaciela, wykonał niezbędne do tego badania laboratoryjne i postawił jednoznaczną diagnozę – cukrzyca. Pierwsze, z czym będzie musiał zmierzyć się właściciel to fakt, iż choroba ta jest nieuleczalna, a nasz pupil będzie musiał przez całe swoje życie być pod naszą baczną opieką oraz pod czujnym okiem weterynarza. Nie musi to jednak być naszym powodem do załamania, bowiem odpowiedzialna i świadoma opieka może skutkować zniwelowaniem przykrych dolegliwości, w rezultacie czego po pupil diabetyk nie będzie nawet widać, iż boryka się on z cukrzycą. 

Weterynarz zaleci stosowanie doustnych leków przeciwdziałających objawom cukrzycy lub insulinę. Drugą kluczową kwestią w drodze do wyzdrowienia psiaka będzie zastosowanie odpowiedni plan dietetyczny co będzie służyć mu wsparciem na co dzień. Należy więc rozeznać się, jaka będzie najlepsza karma dla psa diabetyka.

Karma dla psa z cukrzycą – jaka sprawdzi się najlepiej?

Odpowiednie karmienie psa z cukrzycą jest sprawą bardzo istotną. U każdego z właścicieli pojawić może się pytanie – w takim razie, czym karmić psa z cukrzycą lub jaką karmę wybrać dla cukrzyka? Wsparciem będzie służyła fachowa wiedza weterynarza. To on podpowiedzieć może, jaka karma dla psa chorego na cukrzycę będzie najodpowiedniejsza. 

RANKING: Najlepsza karma dla psa z cukrzycą

1. Petbalance Medica Cukrzyca (drób i jęczmień)

NAJLEPSZY WYBÓR

Petbalance Medica Cukrzyca (drób i jęczmień)

Najlepsza karma dla psa z cukrzycą

Karma dla psa z cukrzycą charakteryzować musi się niskim indeksem glikemicznym i niską zawartością węglowodanów, ta karma spełnia te warunki.

SPRAWDŹ NAJNIŻSZE CENY!

2. Dolina Noteci 4Vets Natural Diabetes

Wspaniały wybór

Dolina Noteci 4Vets Natural Diabetes

Jest to najlepsza karma dla psów z cukrzycą i nadwagą pod względem wysokości zawartości włókna pokarmowego i L-karnityny, przyspieszającej metabolizm,

SPRAWDŹ NAJNIŻSZE CENY!

3. Calibra VD dog dog diabetes / obesity

Optymalny wybór

Calibra VD dog dog diabetes / obesity

Kolejna w rankingu karma dla psów z cukrzycą, która przeciwdziała również otyłości u naszych zwierzaków, zawiera L-karnitynę, niezbędne i dobroczynnie działające kwasy Omega-3, co powoduje powstawanie beztłuszczowej masy mięśniowej i wspiera wszystkie aspekty funkcjonowania organizmu naszego pupila, który boryka się z cukrzycą

SPRAWDŹ NAJNIŻSZE CENY!

4. Royal Canin Veterinary Diet Diabetic DS37

Dobry wybór

Royal Canin Veterinary Diet Diabetic DS37

Royal Canin Veterinary Diet Diabetic to czwarta podpowiedź w kwestii jaka jest najlepsza karma dla psa cukrzyka. Karma zawitała na liście z uwagi na zminimalizowanie zawartości skrobii, opatentowany kompleks zapobiegający rozwojowi wolnych rodników oraz recepturę zmniejszającą poziom cukru we krwi naszych psiaków.

SPRAWDŹ NAJNIŻSZE CENY!