Łupież znany jest wielu ludziom jako uporczywe zjawisko, którego niekiedy trudno się pozbyć. Niewielu osobom przyszłoby na myśl, że może wystąpić także u psa. Jest to nic innego jak nadmierne złuszczanie się martwego naskórka. Objawia się on podobnie jak u ludzi – białymi płatkami bądź łuskami sypiącymi się ze skóry psa. Ze względu na kolor płatków bądź łusek zazwyczaj trudniej je jest dostrzec u psów z jasnym umaszczeniem, dlatego dobrze jest być świadomym innych objawów, które mogą w tym wypadku występować.
Pies z łupieżem odczuwa swędzenie i drapie się zdecydowanie częściej niż normalnie. Dodatkowo, oglądając skórę pupila, można często dostrzec zaczerwienienie skóry a nawet rany od nadmiernego drapania. Łupież może wystąpić punktowo i najczęściej pojawia się na grzbiecie psa, jednak czasem może wystąpić na całym ciele.
Dlaczego pies ma łupież?
Przyczyny łupieżu u psa mogą być różne i dotyczą one pielęgnacji, diety, wieku i dobrostanu. W celu pozbycia się łupieżu właściciel powinien uwzględnić wszystkie te dziedziny życia psa i powiadomić o wszystkim weterynarza.
Zła pielęgnacja
Najczęstszym powodem jest źle dobrana pielęgnacja. Co to oznacza? Oznacza to źle dobrane kosmetyki, przez które skóra jest wystawiona na przesuszenie, co sprzyja rozwojowi łupieżu. Część właścicieli bezkrytycznie używa w pielęgnacji swojego pupila kosmetyków przeznaczonych dla ludzi, co jest niewłaściwe przez ich nieodpowiednie dla skóry psa pH, które wysusza skórę. Zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie mycie również nie pomaga zwierzęciu w tym wypadku, a jedynie pogarsza jego stan. Psa powinno się myć tylko wtedy, kiedy tego potrzebuje. Częstotliwość myć jest zależna od rasy, trybu życia i stanu skóry. Przy myciu psa powinno się także zwrócić uwagę na ilość używanego produktu (nie powinna być zbyt mała ani zbyt duża) oraz technikę spłukiwania szamponu; psa powinno się spłukać dokładne uważając, aby produkt nie pozostał na sierści i skórze.
Źle dobrana dieta
Przyczyną łupieżu jest również źle dobrana dieta. Pokarm powinien dostarczać psu pełen zakres wartości odżywczych w tym makro- i mikroelementów, odpowiedzialnych za stan skóry i sierści psa. Ich niedobór znacząco wpływa na rozwój problemu i często powoduje jego obecność. Duże znaczenie odgrywa prawidłowy poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które są odpowiedzialne za utrzymywanie warstwy lipidowej na skórze. Ważne są również ich proporcje; stosunek kwasu omega-6 do omega-3 powinien wynosić od 5:1 do 10:1. W momencie kiedy NNKT jest w diecie za mało można zastosować olej lniany (w odpowiedniej, wcześniej skonsultowanej z profesjonalistą ilości). Ogromną rolę mają również witaminy; niedobór biotyny również powoduje problemy skórne.
Wiek
Wiek również przyczynia się do występowania schorzeń skórnych takich jak łupież. Starszym psom wypada więcej sierści niż psom w wieku dorosłym, co też naraża skórę na zbyt wysokie nasłonecznienie, które z kolei ją wysusza.
Inne przyczyny łupieżu u psa
Często łupież wywołany jest przez pasożyty (np. pchły) i alergie. Do pozostałych przyczyn należą również złe warunki bytowania psa (zbyt suche powietrze i zbyt wysoka temperatura w domu) oraz choroby skóry spowodowane wczesną kastracją bądź sterylizacją zwierzęcia. Przy problemach zdrowotnych takich jak np.: łojotokowe zapalenie skóry, problemy z tarczycą oraz występowanie cukrzycy, obserwowany jest świąd i łupież. Coraz częstszym zjawiskiem spowodowanym środowiskiem i nagłymi sytuacjami (wyjazd właściciela, wizyta w lecznicy) jest łupież u psa ze stresu. Z reguły nie trwa on długo, bo przez okres występowania czynników stresogennych. W tym wypadku leczenie weterynaryjne nie ma sensu, chyba że stres występuje długotrwale i bez widocznych powodów, jednak wtedy leczenie skierowane jest w stronę psychiki psa i łagodzenie objawów. W takiej sytuacji można również zasięgnąć porady doświadczonego w tej dziedzinie behawiorysty.
Łupież u szczeniaka
W przypadku szczeniąt sprawa jest nieco inna. Za najczęstszą przyczyną łupieżu u szczeniąt uważa się pasożyty, pchły i roztocza. To często pchły i ich ugryzienia powodują świąd, a nadmierne drapanie sprzyja powstaniu problemów z łupieżem. Szczenięta należy prewencyjnie odrobaczać, jednak nigdy nie ma pewności co do tego, że już nigdy nie nastąpi inwazja. Inną przyczyną może być nadmierne mycie; niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego jak rzadko szczenię potrzebuje kąpieli i ignorują zalecenia profesjonalistów. Łupież u szczenięcia może również powstać przez dermatozy (choroby skóry), których leczenie powinno odbyć się pod okiem weterynarza.
Leczenie łupieżu u psa
Leczenie łupieżu jest różne w zależności od przyczyny powstania problemu; inaczej wygląda ono w przypadku problemów zdrowotnych, inaczej w przypadku łupieżu ze stresu, a jeszcze inaczej gdy przyczyną są pasożyty.
Właściciele powinni zasięgnąć pomocy lekarza weterynarii, który przeprowadzi szeroką diagnostykę psa i wskaże odpowiednią drogę leczenia. Diagnostyka powinna obejmować przede wszystkim testy na obecność pasożytów; jednym z nich jest tzw. scotch test, który polega na przyłożeniu taśmy klejącej do sierści lub skóry psa i obejrzeniu jej pod mikroskopem, dzięki czemu można potwierdzić i wstępnie zweryfikować gatunek pasożyta. Dobrym pomysłem może okazać się również morfologia, która ujawni ewentualne choroby powodujące łupież. Często weterynarze decydują się na wysyłkę zeskrobiny do badań w celu weryfikacji infekcji grzybiczej.
Jak zwalczyć łupież u psa? W zależności od jego przyczyny posłużyć mogą środki przeciwpasożytnicze, odpowiednie lekarstwa i różnego rodzaju preparaty na łupież u psa. Na rynku jest ich mnóstwo, jednak jego wybór jest niezwykle ważny. Do wyboru są preparaty w formie przekąsek, które dostarczają potrzebnych witamin. Niedobory w diecie mogą uzupełnić domowe sposoby na łupież u psa takie jak uzupełnienie diety za pomocą oleju lnianego oraz podawanie psu siemienia lnianego, który bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk, żelazo, witaminy z grupy B oraz witaminę C. Na suchą skórę można stosować olejek migdałowy, który powinien choć trochę pomóc w jej nawilżeniu.
Na uporczywie nawracający problem może pomóc szampon dla psa na łupież, który jest dość mocnym i radykalnym, jednak też wysoko dostępnym sposobem. Szampon ten znajduje się w większości sklepów zoologicznych i oprócz usunięcia problemu łupieżu producenci wymieniają dodatkowe zalety jego korzystania jak np. lepsze rozczesanie sierści po jego użyciu. Rynek zoologiczny oferuje również wszelkiego rodzaju odżywki nawilżające, z których również warto skorzystać.
Zapobieganie łupieżu u psa
- odpowiednio zbilansowana dieta lub suplementacja odpowiednimi witaminami bądź mikroelementami (stosowanie oleju lnianego),
- regularne odrobaczanie psa,
- odpowiednia pielęgnacja – szczotkowanie psa zamiast jego zbyt częstego mycia
unikanie narażania psa na wysuszenie jego skóry przez słońce, zbyt wysoką temperaturę lub suche powietrze (użycie nawilżacza powietrza), - regularne nawadnianie psa,
- wcieranie olejków nawilżających w skórę, kiedy widać, że jest ona przesuszona.