Mokra czy sucha karma dla psa – jaką wybrać?

Mokra czy sucha karma dla psa - jaką wybrać?

Każdy właściciel swojego psa szuka jak najlepszych rozwiązań, aby dbać o zdrowie i dobre samopoczucie swojego towarzysza. Podstawowym aspektem troszczenia się o psa jest dobór odpowiedniej karmy, która nie tylko będzie mu smakować, ale także wpływać w jak najlepszy sposób na jego organizm. W niniejszym artykule zajmiemy się następującym dylematem: co jest lepsze dla psa, karma sucha czy mokra? Weźmiemy przy tym pod uwagę także wiek naszego psa – w końcu to, co jest najlepsze dla szczeniaka, niekoniecznie musi być dobre dla dorosłego psa.

Sucha czy mokra karma dla psa?

Na rynku można znaleźć bardzo duży wybór karm. Niełatwo zdecydować, co wybrać. Jednak najbardziej podstawowy problem: karma sucha czy mokra dla psa? dla wielu osób wciąż pozostaje nierozwiązany. Bardzo często właściciele psów łączą w diecie pupila zarówno karmę mokrą, jak i karmę suchą. Czy to jest odpowiednie rozwiązanie? Która karma dla psa jest lepsza, mokra czy sucha? Jakie argumenty przemawiają za nimi? Jakie przeciwko nim?

Smak karmy

Smak w dużej mierze zależy od producenta karmy, a także od indywidualnych upodobań psa. To, co smakuje jednemu psiakowi, niekoniecznie musi być dobre dla drugiego. A jednak możemy orzec, że karma mokra jest bardziej aromatyczna, a jej smak bardziej przypomina nieprzetworzone mięso – dlatego psy zazwyczaj preferują właśnie ten rodzaj karmy, gdyż dostarcza on im przyjemniejszych doznań smakowych. A jednak nie da się ukryć, że psy uwielbiają też tzw. psie smaczki, które zaliczyć należy do karmy suchej. Takie psie smaczki warto podawać psom w nagrodę, w celu nauczenia ich pewnych sztuczek czy utrwalenia określonych zachowań. Ciężko obyć się bez nich wielu właścicielom czworonogów. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie psy będą przepadać za suchymi psimi przekąskami, tak jak nie wszystkie psy będą preferować karmę mokrą – psy w końcu różnią się bardzo od siebie w swoim preferencjach i gustach. Warto być na to wyczulonym i zwracać uwagę na to, co sam pies próbuje nam przekazywać w swoim psim języku.

Wilgotność karmy

Sucha karma zawiera w sobie oczywiście zdecydowanie mniej wody niż karma mokra – same ich nazwy już nas o tym informują. Czy to dobrze, że karma zawiera więcej wody, czy może lepsza jest taka, która nie jest aż tak wilgotna? Odpowiadamy: lepsza jest taka karma, która zawiera w sobie więcej wody. Dlaczego? Powód jest prosty: większa ilość wody w organizmie psa sprzyja działaniu i regulacji układu moczowego – pies wydala więcej moczu, co jest dla niego korzystne. Mniej korzystne może to być zaś dla właścicieli, którzy muszą częściej wyprowadzać na spacer swojego towarzysza. Należy bez względnie pamiętać o tym, by pies był odpowiednio nawodniony – więc gdy podajemy mu suchą karmę, pamiętać musimy o tym, by zawsze stała gdzieś w zanadrzu miseczka z wodą. Jest jasne, że trzeba mieć to na uwadze zwłaszcza latem – przy wysokich temperaturach łatwo o odwodnienie, zarówno w przypadku człowieka, jak i psa.

Kaloryczność karmy

Jeśli chodzi o kaloryczność karmy, tutaj mamy jasność: karma sucha jest zdecydowanie bardziej kaloryczna niż karma mokra. Jest to spowodowane chociażby tym, że karma mokra ma w sobie więcej wody. Zazwyczaj dla psa jest wskazane, by nie odżywiał się nadmiernie kaloryczne – nadwaga i otyłość mogą w końcu prowadzić do bardzo poważnych chorób i w konsekwencji do skrócenia życia psa. A jednak w pewnym okresie pies potrzebuje szczególnie dużo energii z pożywienia – jest to oczywiście okres szczenięctwa. Psy w tym czasie muszą spożywać dużo białka, jak i mnóstwo składników odżywczych potrzebnych do odpowiedniego wzrostu. A zatem, mamy pewność, że sucha karma posiada więcej kalorii niż mokra, nie jest jednak przesądzone, czy jest to jej minus, czy jej plus – wszystko zależy od wieku psa. Także indywidualne preferencje są tutaj istotne – dorosłe psy, które są bardzo aktywne, też będą potrzebować większej ilości kalorii, sprawdzi się więc dla nich bardziej kaloryczna karma.

Jama ustna psa

Bardzo ważne jest, by dbać o jamę ustną psa. Pożądane jest, by psu nie robił się kamień nazębny. Która karma jest lepsza w tym względzie, karma sucha czy karma mokra? Tu wygrywa akurat karma sucha, która dobrze wpływa na uzębienie psa, gdyż można ją gryźć, a przy tym jest przy niej mniejsze prawdopodobieństwo niż przy karmie mokrej, że w jamie ustnej psa nie rozwiną się szkodliwe bakterie.

Aspekt ekonomiczny

Dla wielu właścicieli psów to, ile trzeba zapłacić za karmę, nie jest obojętne. Wielu osób zwyczajnie nie stać na karmy drogie. Zastanówmy się, czy bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest karma sucha czy karma mokra? Odpowiedź brzmi: to karma sucha jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jeśli więc chcemy patrzeć głównie na stan naszego portfela, wybierajmy karmę suchą,

Karma dla szczeniąt – sucha i mokra

Czy lepsza jest karma sucha czy mokra dla szczeniaka? Szczenięctwo to szczególnie ważny okres w życiu psa – wtedy nasz pupil rozwija się i, tak jak już zasygnalizowaliśmy, potrzebuje wyjątkowo dużo energii. Warto wiedzieć, że karmy, które podamy szczenięta, powinny mieć dużo kwasów DHA – kwasy te wpływają na rozwój mózgu naszych małych stworzeń. Małe psy powinny spożywać wyjątkowo dużo białka – a tego dużo więcej jest w 100 g karmy suchej niż w 100 g karmy mokrej. Karma dla szczeniąt powinna być wysokoenergetyczna. Stąd wniosek, że w pierwszych miesiącach życia psa warto mu podawać karmę suchą lub karmić go naprzemiennie karmą suchą i karmą mokrą.

Należy jeszcze zadać pytanie: od kiedy można podawać szczeniakowi mokrą karmę? Mokrą karmę, tak jak i suchą, można zacząć podawać szczeniaczkowi ok. 7 tygodnia życia.

Która karma dla psa jest lepsza?

A zatem należy zapytać: czy sucha karma dla psa jest zdrowa? Nie jest ona równie zdrowa, co karma mokra, ale ma też swoje plusy, podstawowym z nich jest to, że dobrze wpływa na jamę ustną psa, na jego uzębienie i na fakt, że nie rozwijają się w jego jamie ustnej bakterie. Jednak większość argumentów przemawia zdecydowanie za karmą mokrą.


Co jest lepsze dla psa – karma sucha czy mokra?

Lepsza dla psa jest karma mokra.

Czy można karmić psa suchą i mokrą karmą?

Tak, można tak czynić, z tym, że dla dorosłego psa, który nie potrzebuje zwiększonej ilości energii z pożywienia, lepsza będzie karma mokra.

Czy pies może jeść tylko suchą karmę?

Jeśli jest szczeniakiem, tak, jednak dorosły pies powinien też jeść karmę mokrą, która jest dla niego lepsza.

Czy mokra karma jest zdrowa dla psa?

Tak, karma mokra jest zdrowa dla psa.

Czy można podawać psu różne karmy?

Tak, można podawać psu różne karmy. Warto zwracać uwagę na jego indywidualne preferencje, a także na skład karmy