Razbora galaxy – cena, rozmnażanie, wymagania, hodowla (danio margaritatus)

Razbora galaxy danio

Razbora galaxy (inaczej microrasbora galaxy, danio margaritatus, danio galaxy i danio perłowy) jest niewielką rybą akwariową z rodzaju karpiowatych, osiągającą maksymalnie 2,5 cm długości. Jego ciało ma kolor granatowy i jest pokryte bladożółtymi plamkami, płetwy są natomiast pomarańczowe. Samce są smuklejsze i dużo jaskrawiej ubarwione od samic. Płeć rozróżnić można także po czarnej kropce nad płetwą odbytową widocznej u samic i praktycznie niedostrzegalnej u samców.

Razbora galaxy – charakterystyka

Microrasbora galaxy z natury wykazuje dużą ruchliwość. Jest też gatunkiem mocno terytorialnym, co wiąże się z konfliktami w akwarium, kiedy rybom nie jest zapewniona odpowiednia ilość przestrzeni (np. podgryzaniem płetw i gonitwami, bojową prezentacją ubarwienia oraz uderzaniem przeciwnika własnym ciałem). To częstsze zjawisko u samców, rzadsze u samic.

Ryba danio margaritatus spożywa zarówno pokarm roślinny jak i mięsny. W warunkach naturalnych żywi się owadami, bezkręgowcami i larwami, algami i zooplanktonem. Można je podawać razborze żywe, mrożone lub suche. Częstsze podawanie żywych pokarmów pozwoli na utrzymanie dobrej kondycji ryb. Podstawą żywienia może być sucha specjalistyczna karma w postaci płatków czy granulek, a dodatkiem dafnie, oczliki, artemie. Jeśli karmimy ryby po kilka razy dziennie, należy pamiętać o małych porcjach. Danio pobierają pokarm z dna lub z toni wodnej, rzadziej z tafli wody.

Razbora galaxy – wymagania i hodowla

Minimalny litraż akwarium powinien wynosić 30 litrów, zaleca się jednak większe zbiorniki w związku z potrzebą ruchu zwierząt i przetrzymywaniem ich w grupach. Należy również zadbać o bogatą roślinność, gdyż ryby, zamieszkujące akwarium, zwłaszcza na początku mogą być płochliwe i poszukiwać kryjówek. Znakomicie sprawdzą się w ich charakterze również kamienie, korzenie czy akwariowe ozdoby. Jednocześnie ważny jest umiar oraz pamięć o tym, że razbory potrzebują też wolnej przestrzeni do pływania.

Ryby danio galaxy pięknie prezentują się w akwariach o ciemnym podłożu. Dbałość o odpowiednie oświetlenie pomoże wzrastać posadzonym w podłożu akwariowym roślinom, nie może być jednak zbyt ostre – dobrze początkowo tłumić je roślinnością pływającą. Istotne jest regularne czyszczenie dna akwarium z zanieczyszczeń. Warto kupić w tym celu wysokiej jakości filtr z wkładami.

Ryby nie wymagają silnego ruchu wody. W naturze woda dla razbory jest lekko zasadowa, o pH ok 7,3. Zalecana miękkość wody to między 5 a 15 dGH, a jej temperatura: ok. 24 stopni. Danio perłowy jest mocno wrażliwy na zmiany parametrów wody, a wysokie stężenie azotanów wywołuje u niego choroby i apatię.

Bezpieczniej jest hodować razborę w stadzie ok. 10-15 sztuk z przewagą samic, nie mieszając jej z innymi gatunkami. Pozwoli to ograniczyć agresywne zapędy męskich osobników oraz spowoduje ich silniejsze wybarwienie. Sprawi też, że zachowanie poszczególnych ryb akwariowej społeczności będzie bardziej interesujące do obserwacji. Rybom nie powinny przeszkadzać krewetki akwariowe i inne spokojne ryby o podobnych wymaganiach środowiskowych. Odradza się łączenie danio z małymi rybkami, gdyż istnieje ryzyko zjedzenia.

Razbora galaxy – rozmnażanie

W dobrych warunkach ryby rozrzucają ikrę kilka razy w tygodniu, są więc stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Często w dojrzałym akwarium o bogatej roślinności do zapłodnienia dochodzi samoistnie, ale żeby rozmnażać z większą efektywnością, w sposób kontrolowany oraz uzyskać większą ilość ikry, trzeba stworzyć akwarium tarliskowe z dużą ilością roślinności. Warto odpowiednio natlenić zbiornik i zamontować w nim filtr UV. Akrydlawina pomoże uniknąć tworzenia się pleśni.

Umieszczamy razem w akwarium największą samicę i najlepiej wybarwionego samca, najlepiej wieczorem. Do tarła zazwyczaj dochodzi rano następnego dnia, wówczas odbywa się specjalny rytuał, w trakcie którego samiec stroszy się, pokazuje samicy, potem zapędza ją w gęstą roślinność. Gdy samica wprawi płetwy w drżenie i i zacznie wyginać swoje ciało, nadejdzie czas na odbycie tarła. Dorosła samica produkuje około 30 jajeczek. Po zapłodnieniu trzeba odseparować parę od jaj, bo dorosłe ryby mogą zjeść ikrę i narybek.

Wylęg następuje po 2 – 5 dniach, czas ten jest zależny od temperatury. Kilka dni później małe rybki samodzielnie pływają. Na początku podajemy im pokarm w proszku i w płynie, drobny plankton. Około 8-10 tygodni od wyklucia przybierają dorosłą formę. Kolorowy wzór na ciele pojawia się od 12 tygodnia.

Razbora galaxy – cena

Razbora nie jest droga. Jej ceny zaczynają się już od 2 zlotych za sztukę, średnio jest to kilka złotych, podobnie jak w przypadku innych drobnych ryb akwariowych.