Ryba kosiarka (grubowarg syjamski) – opis, hodowla, cena, opinie

Ryba kosiarka

Grubowarg syjamski, swojsko nazywany również rybą kosiarką, to coraz popularniejsze wśród akwarystów zwierzę. Doceniony zwłaszcza za niewielkie wymagania środowiskowe oraz intrygujący wygląd, na stałe rozgościł się w domowych akwariach na całym świecie. Przed wybraniem ryby kosiarki jako swojego nowego pupila warto jednak dowiedzieć się jakie ma wymagania, jak się zachowuje i jakie są jej cech szczególne.

Ryba kosiarka – wygląd i cechy charakterystyczne

Ryba kosiarka jest zwierzęciem słodkowodnym z rodziny karpiowatych. Naturalnie występuje w ciepłych wodach rzek i strumieni Malezji oraz Tajlandii. Ubarwienie ciała jest srebrzysto-białe, z charakterystycznym czarnym pasem wzdłuż torpedowo-kształtnego ciała i dwoma wąsikami przy pyszczku. Płetwy są przezroczyste, choć u niektórych młodych osobników bywają również mlecznobiałe.

Trudno jest odróżnić samicę od samca — samica jest jednakże odrobinę grubsza. W środowisku naturalnym rybki kosiarki dorastają do 15 cm długości, w niewoli zaś średnio jest to 10-12 cm. Intrygującą cechą tego rodzaju ryb jest zdolność do zmiany koloru — pod wpływem stresu rybka jest w stanie zmienić barwę ciała na szarą, tak aby lepiej wtopić się w otoczenie.

Jak zachowuje się grubowarg syjamski?

Kosiarki są rybami nieagresywnymi i społecznymi, najlepiej czującymi się w grupach złożonych z minimum 5 towarzyszy. Wykazują wówczas intrygujące zachowania społeczne, między innymi wyścigi i gonitwy. Dzięki ich pokojowemu nastawieniu ich hodowla w akwarium w obecności innych rybek nie sprawia problemów. Dla akwarysty kosiarka ryba może być nie lada pomocą przy dbaniu o zbiornik — charakterystyczne miano zostało jej nadane ze względu na upodobania żywieniowe: grubowargi są bowiem podobnie jak glonojady czyścicielami akwarium z porastających je glonów.

W jakim akwarium kosiarka czuje się najlepiej?

Ze względu na swoje energiczne i wesołe usposobienie, kosiarki wymagają odpowiedniej wielkości akwarium. Dla 10 sztuk akwarium powinno mierzyć co najmniej 120 cm długości. Podłoże możemy wysypać miękkim żwirem lub piaskiem, ozdabiając dodatkowo kamieniami, korzeniami czy ozdobami ceramicznymi. Tego typu dodatki dobrze sprawdzą się również jako miejsce przyczepu dla roślin, za którymi te rybki przepadają — z powodu słabo wykształconego pęcherza pławnego, słabo radzą sobie z utrzymywaniem się na powierzchni wody i lubią odpoczywać na grubych, ciężkich liściach.

Rybki te potrafią również wysoko skakać, dlatego rekomendowane jest używanie akwarium z pokrywką. Przy urządzaniu akwarium należy zadbać o odpowiedni filtr, ponieważ grubowargi syjamskie są wrażliwe na zanieczyszczenia metalami ciężkimi. Ponadto, rybki te uwielbiają silny prąd wodny.

Ryba kosiarka – cena i hodowla

Dzięki swojej popularności rybki te są częstym widokiem w sklepach zoologicznych stacjonarnych oraz internetowych. W zależności od sprzedawcy cena waha się od 5 do 10 złotych za sztukę. Należy jednak uważać na oszustwa — pod mianem grubowarga syjamskiego często sprzedawane są inne rybki, które jednakże nie skubią tak chętnie glonów. Przy kupowaniu należy dokładnie sprawdzić ilość wąsów oraz charakterystyczny środkowy pas na tułowiu, przechodzący aż na płetwę ogonową, których brak może wskazywać, że mamy do czynienia z innym gatunkiem.

Codzienna pielęgnacja kosiarek nie nastręcza problemów — dzięki temu cieszą się one doskonałą opinią wśród hodowców, polecane są również jako pierwsze zwierzę dla początkujących akwarystów. W ich karmieniu należy jednakże pamiętać o suplementacji diety spiruliną, która stymuluje wzrost i rozwój. Do karmienia możemy wykorzystywać takie artykuły spożywcze jak sałata czy szpinak. Będą one uzupełnieniem codziennej glonowej diety naszych rybek. Przy odpowiedniej pielęgnacji grubowargi syjamskie będą cieszyły nasze oko nawet do dziesięciu lat.