Styl eklektyczny w mieszkaniu, jak wygląda w salonie?

Styl eklektyczny w mieszkaniu

Urządzenie mieszkania w stylu eklektycznym jest dziecinnie proste i bardzo skomplikowane jednocześnie. Dlaczego? Łatwość przejawia się w możliwości łączenia różnych stylów i elementów, jednak, kiedy wyobrażamy sobie eklektyczne wnętrza przed oczami ukazuje się nam często bałagan i chaos. Czy słusznie? Jak zaaranżować mieszkanie w tym stylu, aby uniknąć takich skojarzeń?

Styl eklektyczny w mieszkaniu – jak wygląda?

W eklektycznym wnętrzu wszystko jest dokładnie przemyślane. Każdy szczegół jest idealnie wkomponowany. Nie dopatrzymy się tam przypadkowości. Elementy, niepasujące do siebie na pierwszy rzut oka, tworzą spójną całość. Industrialny stół możemy połączyć z romantycznymi, prowansalskimi krzesłami, a antyczną komodę z nowoczesnym dywanem. Właśnie w tym tkwi piękno tego stylu. Daje nam poczucie wolności. Możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Ważne, aby zrobić to z wyczuciem.

Decyzja o urządzeniu mieszkania w stylu eklektycznym to pewność, że będzie ono niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy zastanowić się nad motywem przewodnim. Może być nim materiał, wzór, kolor, tematyka. Daje to nieograniczone możliwości. Następnie łączymy wszystkie elementy tak, aby tworzyły spójną całość Nie ma ściśle określonych reguł. Wszystko opiera się na poczuciu smaku i estetyki. Brzmi bardzo prosto, ale, wbrew pozorom, dopasowanie wszystkich składników może okazać się dużym wyzwaniem. Aby stworzyć styl eklektyczny w mieszkaniu nie wystarczy wstawić przypadkowych mebli. Takie działanie może przynieść zupełnie odwrotny skutek (wnętrze będzie nijakie). Wszystko musi współgrać.

Salon i styl eklektyczny

Spróbujmy zaprojektować eklektyczny salon. Motywem przewodnim będzie kolor biały. Centralny punkt salonu to biała sofa typu chesterfield. Przed sofą ustawiamy szklane stoliki z metalowymi nogami. Na jednej ze ścian układamy białą cegłę, a inne malujemy na biało i ozdabiamy nowoczesnymi grafikami. Na podłogę kładziemy mięsisty biały dywan. Okna ozdabiamy jasnymi zasłonami o mocnym splocie, a na suficie wieszamy kryształowy żyrandol. Miejsce tradycyjnej szafki RTV może zająć biała komoda w stylu prowansalskim. Dodajmy do tego nowoczesne lampy, dodatki (wazony, obrazy, świeczniki, itp.) oraz rośliny, a uzyskamy styl eklektyczny w salonie.

Elementy w stylach glamour, prowansalskim, industrialnym, skandynawskim połączył kolor biały. Warto podkreślić, że eklektyzm nie musi krzyczeć kolorami, choć właśnie takie wnętrza mamy często przed oczami. Oczywiście możemy bawić się barwami i stworzyć ciekawe, bajkowe wnętrze, jednak nie jest to elementem obowiązkowym.

Jakie wybrać meble do stylu eklektycznego?

Urządzając mieszkanie w stylu eklektycznym możemy łączyć elementy z każdej epoki. Eklektyczne meble to zarówno ciężki drewniany, jak i smukły szklany stół; loftowy, metalowy, jak i prowansalski regał; w stylu Ludwika XVI, jak i rodem z PRL-u fotel; nowoczesny, jak i antyczny kredens. Tak naprawdę każdy mebel może stać się eklektycznym, jeżeli ustawimy go we wnętrzu w tym właśnie stylu.

Styl eklektyczny to dowolność i różnorodność, jednak, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy go udźwigniemy warto powierzyć urządzenie naszych czterech kątów profesjonaliście.